Zachęcamy do skorzystania z możliwości czytania książek na smart fonach i czytnikach e-booków w akcji Czytaj PL .
Przedsięwzięcie to promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza edycja miała miejsce w 2013 roku, gdy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przez te lata akcja zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń!
Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.
Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.
Lista tytułów, szczegółowe informacje o przedsięwzięciu i instrukcja znajdują się na stronie akcji Czytaj PL
- Szczegóły
- Odsłony: 2325
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia, w zakładce biblioteki, kartki z kalendarza. W każdym miesiącu opisujemy zmiany w przyrodzie oraz ważne święta. Można także poznać staropolskie przysłowia oraz mało znane i zabawne święta. ZAPRASZAMY!
- Szczegóły
- Odsłony: 410
Tradycje tego święta sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadały na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
Tegoroczny MMBS przebiega pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”.
- Szczegóły
- Odsłony: 467
W lubelskich bibliotekach od dnia 8 do 15 maja odbywa się wiele ciekawych imprez.
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. KEN w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 1) z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała loterię fantową, w której do wygrania są ciekawe nagrody - książki, gry i in. Wystarczy przyjść do Wypożyczalni i wziąć udział w losowaniu upominku.
- Szczegóły
- Odsłony: 535
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.
W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, uzyskując w 1866 roku świadectwo dojrzałości. Potem podjął studia na wydziale filologiczno-historycznym.
W 1869 roku zadebiutował jako dziennikarz. Publikował w „Przeglądzie Tygodniowym", „Gazecie Polskiej" oraz „Niwie". Jego pierwsza powieść drukowana w prasie to „Na marne", która powstała w 1871r.
Dużo podróżował m.in. po Ameryce, Afryce, zwiedził Hiszpanię, Włochy, Austrię i Francję.
- Szczegóły
- Odsłony: 1589
Początek maja to trzy niezwykle ważne świąteczne dni.
1 MAJA - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja.
Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku, którzy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe warunki pracy i płacy. Protest został stłumiony przez policję, zginęło wielu demonstrantów. Święto zostało ustanowione w 1889 roku, a jego pierwsze obchody odbyły się w wielu krajach już w 1890 roku, również w Polsce. Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym od 1950 roku, wolnym od pracy.
W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.
- Szczegóły
- Odsłony: 817
W głosowaniu czytelników na najciekawszą książkę wygrała powieść Carla.S.Lewisa “Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa“. Książka ta otrzymała 140 gwiazdek, czyli średnia ocena to 4,5. Drugie miejsce przypadło książkom Andrzeja Maleszki z serii “Magiczne drzewo“ (133 gwiazdki), a trzecie miejsce należy do Frances Hodgson Burnett i jej książki “Tajemniczy ogród“ (115 gwiazdek).
Kilka słów o zwycięzcy:
Cykl pt.“Opowieści z Narnii”powstał w latach 1949 –1954.Książki te są bardzo popularne, zostały sprzedane w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie.
“Lew, czarownica i stara szafa “to fantastyczna opowieść o czwórce rodzeństwa, które przenosi się do tajemniczego świata Narnii , by podjąć tam walkę o wyzwoleniekrólestwa spod panowania okrutnej czarownicy.W Narnii dzieci spotykają mówiące zwierzęta, postaci z mitologii greckiej i postaci z baśni irlandzkich i brytyjskich.
“Opowieści z Narnii“ były wielokrotnie ekranizowane. Film “Lew, czarownica i stara szafa“ z 2005 powstawał także w Polsce, nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim (znajdującym się na północ od Puszczy Białowieskiej).
Dziękujemy wszystkim głosującym.
- Szczegóły
- Odsłony: 669
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii w 1926 roku.
UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii, ustanowiło to święto w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Tytuł Światowej Stolicy Książki co roku przyznaje UNESCO jako wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Jako pierwsze miasto ten tytuł otrzymał Madryt. Jako pierwsze z miast w Polsce tytuł ten otrzymał Wrocław w 2016 roku. Tegoroczną Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.
Bardzo zachęcam do obejrzenia krótkich filmików o historii książki, do których linki znajdziecie poniżej:
- Szczegóły
- Odsłony: 650
IX edycja Wojewódzkiego Konkursu
Serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnie już organizowanym przez naszą szkołę konkursie
„Ocalić od zapomnienia … Mój bohater Państwa Podziemnego w latach 1939 – 1956”.
Obecna edycja Konkursu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN.
Mamy nadzieję, że temat zainspiruje Was do twórczych poszukiwań śladów naszych Patronów - Partyzantów Lubelszczyzny i dostarczy Wam wielu satysfakcjonujących przeżyć.
Organizatorzy Konkursu
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem - tutaj
- Szczegóły
- Odsłony: 696
Strona 3 z 7