Wydarzenia biblioteczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

 czytaj to

Zachęcamy do skorzystania z możliwości czytania książek na smart fonach i czytnikach e-booków w akcji Czytaj PL.

Przedsięwzięcie  to promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza edycja miała miejsce w 2013 roku, gdy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przez te lata akcja zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń! 

Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Lista tytułów, szczegółowe informacje o przedsięwzięciu i instrukcja znajdują się na stronie akcji Czytaj PL

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia, w zakładce biblioteki, kartki z kalendarza. W każdym miesiącu opisujemy zmiany w przyrodzie oraz ważne święta. Można także poznać staropolskie przysłowia  oraz mało znane i zabawne święta. ZAPRASZAMY!

Tradycje  tego święta sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego  zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadały na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

 Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej  podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Tegoroczny MMBS przebiega pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”.

miesiac bibliotek

W lubelskich bibliotekach od dnia 8 do 15 maja odbywa się wiele ciekawych imprez.

tydzienBiblioteki

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. KEN w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 1) z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała loterię fantową, w której do wygrania są ciekawe nagrody - książki, gry i in. Wystarczy przyjść do Wypożyczalni i wziąć udział w losowaniu upominku.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.

W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, uzyskując w 1866 roku świadectwo dojrzałości. Potem podjął studia na wydziale filologiczno-historycznym.

W 1869 roku zadebiutował jako dziennikarz. Publikował  w „Przeglądzie Tygodniowym",  „Gazecie Polskiej" oraz „Niwie". Jego pierwsza powieść drukowana w prasie to „Na marne", która powstała w 1871r.

Dużo podróżował m.in. po Ameryce, Afryce, zwiedził Hiszpanię, Włochy, Austrię i Francję.

Początek maja to trzy niezwykle ważne świąteczne dni.

 

1 MAJA - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja

Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku, którzy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe warunki pracy i płacy. Protest został stłumiony przez policję, zginęło wielu demonstrantów. Święto zostało ustanowione w 1889 roku, a jego pierwsze obchody odbyły się w wielu krajach już w 1890 roku, również w Polsce. Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym od 1950 roku, wolnym od pracy.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. 

plebiscyt

W głosowaniu czytelników na najciekawszą książkę wygrała powieść Carla.S.Lewisa “Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa“. Książka ta otrzymała 140 gwiazdek, czyli średnia ocena to 4,5. Drugie miejsce przypadło książkom Andrzeja Maleszki z serii “Magiczne drzewo“ (133 gwiazdki)a trzecie miejsce należy do Frances Hodgson Burnett i jej książki “Tajemniczy ogród“ (115 gwiazdek).

Kilka słów o zwycięzcy:

Cykl pt.Opowieści z Narniipowstał w latach 1949 –1954.Książki te są bardzo popularne, zostały sprzedane w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie.

 “Lew, czarownica i stara szafa to fantastyczna opowieść o czwórce rodzeństwa, które przenosi się do tajemniczego świata Narnii , by podjąć tam walkę o wyzwoleniekrólestwa spod panowania okrutnej czarownicy.Narnii dzieci spotykają mówiące zwierzęta, postaci z mitologii greckiej i postaci z baśni irlandzkich i brytyjskich.

Opowieści z Narnii“ były wielokrotnie ekranizowane. Film “Lew, czarownica i stara szafaz 2005 powstawał także w Polsce, nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim (znajdującym się na północ od Puszczy Białowieskiej).

Dziękujemy wszystkim głosującym.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii w 1926 roku.
UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii, ustanowiło to święto w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Tytuł Światowej Stolicy Książki co roku przyznaje UNESCO jako wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Jako pierwsze miasto ten tytuł otrzymał Madryt. Jako pierwsze z miast w Polsce tytuł ten otrzymał Wrocław w 2016 roku. Tegoroczną Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.
Bardzo zachęcam do obejrzenia krótkich filmików o historii książki, do których linki znajdziecie poniżej:


 

ocalic

IX edycja Wojewódzkiego Konkursu  

  
Serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnie już organizowanym przez naszą szkołę konkursie

Ocalić od zapomnienia … Mój bohater Państwa Podziemnego w latach 1939 – 1956”

Obecna edycja Konkursu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN.

Mamy nadzieję, że temat zainspiruje Was do twórczych poszukiwań śladów naszych Patronów - Partyzantów Lubelszczyzny i dostarczy Wam wielu satysfakcjonujących przeżyć. 

                                                  Organizatorzy Konkursu

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem - tutaj

A4 Infociacho