Wydarzenia biblioteczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

Tradycyjnie, pod koniec pierwszego semestru, uczniowie klasy pierwszej zostają przyjęci do grona czytelników. Przed feriami, 25 stycznia odbyło się pasowanie na czytelnika.

Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Na początku dzieci wysłuchały wiersza, w którym książka obraziła się na chłopca za złe traktowanie. Był on wstępem do rozmowy o szanowaniu i właściwym obchodzeniu się z książką.Rozmawialiśmy również o tym,co nam daje czytanie książek.

Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, zasadami korzystania z wypożyczalni oraz regulaminem biblioteki. Poznali zasoby biblioteki, działy w jakich ułożone są książki. Wszyscy otrzymali indywidualne karty biblioteczne i samodzielnie wypożyczyli pierwsze książki.

Nagrodzeni zostali laureaci bibliotecznego konkursu „Ilustracja do ulubionej baśni”.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym dzieciom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. 

W ramach realizacji projektu edukacyjno-integracyjnego „Starsi czytają maluchom”  sześciolatki  z Przedszkola nr 4 były na zajęciach w bibliotece szkolnej. Dzieci wysłuchały tekstów czytanych przez starszych kolegów o zimie i właściwym zachowaniu podczas zabaw zimowych. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zobaczyły na jakie kategorie są podzielone książki znajdujące się w bibliotece.  Omówiliśmy również w jaki sposób należy dbać o książki, zarówno pożyczone z biblioteki, jak i te w domu. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały czterolistne koniczynki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty, czekamy na kolejne spotkanie.

Wyniki konkursu plastycznego dla klas 1-3 organizowanego przez bibliotekę szkolną „Ilustracja do ulubionej baśni”.

Na zakończenie zajęć czytelniczych „Baśnie, bajki, bajeczki …” ogłosiliśmy w bibliotece konkurs dla uczniów klas 1-3 „Ilustracja do ulubionej baśni”. Uczniowie mieli wykonać pracę plastyczną dowolną techniką, na formacie A3.  

Otrzymaliśmy bardzo piękne prace. Wyniki konkursu:

I miejsce 

Angelina Bida kl. 1a

Julia Brzezińska kl. 2a

II miejsce

Kornelia Niewielska kl. 2b

Victoria Rajewska kl. 1a

III miejsce

Leon Kotarski kl. 2a

 Wiktoria Trumińska kl. 1a

Wyróżnienia:

Roksana Martyniak kl. 3a

Zuzanna Chudzik kl. 2b

Khava Akhieva kl. 2a

Ivan Plishka kl. 1a

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.  

Laureatom serdecznie gratulujemy!

8 grudnia odbyła się I edycja szkolnej gry terenowej zorganizowanej przez bibliotekę szkolną. Wzięły w niej udział trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy czwarte, piąte i szóste. Uczniowie przemieszczali się po szkole rozwiązując różnego typu zadania. Drużyny poszukiwały szyfru ukrytego w książkach na regałach szkolnej biblioteki , rozwiązywały zagadki dotyczące znajomości lektur, odczytywały polecenia z kodu QR i wykonywały łańcuszek na szydełku korzystając z dołączonej instrukcji. W czasie gry panował duch sportowej rywalizacji, ale było też sporo śmiechu i zabawy.

Na koniec zespoły ułożyły hasło zachęcające do wypożyczenia książki na czas ferii świątecznych.

Najbardziej spodobało nam się hasło :

W ferie bez książki nudno jest. Książka na zimę jest THE BEST!

WYNIKI :

I MIEJSCE - KLASA IVA – 35 p.

II MIEJSCE - KLASA VIB - 32 p.

III MIEJSCE -KLASA VA - 30 p.

Organizatorzy gry - panie bibliotekarki.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach czytelniczych „Baśnie, bajki, bajeczki …” w bibliotece szkolnej. Myślą przewodnią tych spotkań było przypomnienie baśni najbardziej znanych autorów – Hansa Christiana Andersena, Jacoba i Wilhelma Grimm, Charlesa Perrault oraz polskich twórców: Marii Konopnickiej, Ewy Szelburg-Zarembiny czy Jana Brzechwy. Uczniowie wysłuchali, czytanej przez nauczyciela, baśni. Były to: „Kopciuszek” Charlesa Perrault, „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena. Z zaangażowaniem rozwiązywali zagadki, szyfry, zgadywanki obrazkowe oraz kolorowali baśniowe rysunki.
Uczniowie klas pierwszych, podczas spotkania, otrzymali również książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która od kilku lat promuje czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci, zaczynając już od wieku niemowlęcego. Specjalnie przygotowane książki mają zachęcić do częstego sięgania i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem rodziców. W tym roku pierwszoklasiści otrzymali książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”, a dla rodziców przygotowano broszurę „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

Komisja konkursowa dokonała oceny prac biorących udział w konkursie organizowanym przez szkolną bibliotekę.

I miejsce zdobył exlibris zaprojektowany przez Aleksandrę Stuleblak z klasy VIIa

II miejsce zdobył Artur Nedelevych z klasy VII B

III miejsce Eldar Shumanchuk – Chestnykh z klasy VII B

Wyróżnienie otrzymała Aisha Borchashvili z klasy VA.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

7 czerwca o 10:00, odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam, czytała młodzież i dorośli w całej Polsce . W naszej szkole uczniowie starszych klas czytali swoje ulubione książki na szkolnym korytarzu i na skwerku przed budynkiem szkoły . W ten sposób poprzez pozytywny przykład pokazaliśmy, że czytanie to nie jest przykry obowiązek, ale wesołe spotkanie z lekturą.

jak nie czytam

Wzorem lat ubiegłych, podręczniki oddajemy klasami w wyznaczonych terminach. Dzieci nieobecne w danym dniu zwracają podręczniki indywidualnie.

Uczniowie oddają cały komplet podręczników.

Dnia 11 maja odbył się konkurs recytatorski dla klas 1 – 4 poezji o wiośnie.

Jury konkursowe w składzie p. Maria Dermanowska, p. Beata Szpetko, p. Urszula Zawadzka przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Anita Wójtowicz kl. 3a, Dominik Piasecki kl. 2a

II miejsce – Julia Brzezińska kl. 1a, Amelia Rodak kl. 3a

III miejsce – Jakub Sygnowski kl. 2a, Anna Zhabrovets kl. 1b

Wyróżnienie – Igor Iwanek kl. 1a

                            Jennifer Moryl kl. 3a

                            Oryna Vetvytska kl. 1b

                            Dmytro Miruk kl. 2a

                            Lena Łyda kl. 2a

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom serdecznie gratulujemy!

A4 Infociacho