Wychowanie patriotyczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 24 zgodnie z tradycją dba o utrzymanie łączności z Patronami - Partyzantami Lubelszczyzny.

kapitanNauczyciele

27.04 2021 odwiedził nas Kapitan Jan Gromadzki żołnierz AK WiN, partyzant oddziału Zdzisława Brońskiego “Uskok”. Nasz Patron w czasie lekcji on line spotkał się z uczniami. Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała i przedstawiła gościa uczniom klasy czwartej A, czwartej B, piątej B, szóstej B, siódmej B i C oraz dwóch klas ósmych. W żywej lekcji z Patronem uczestniczyło 130 uczniów naszej szkoły

1 marca

 

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r.

Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami”, „faszystami” i „wrogami ludu”. Starano się wymazać ich z pamięci społeczeństwa.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio około 180 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.

Poniżej przedstawiamy materiały dotyczące Żołnierzy Niezłomnych: sylwetki bohaterów podziemia, etiudy filmowe, wystawy, informacje na temat Żołnierzy Wyklętych.

Zapraszamy do lektury…

Linki do artykułów o Żołnierzach Niezłomnych:

- https://www.polska1918-89.pl/kategorie/sylwetki,571.html

- https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

- https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81975,Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-PLENG.html

- https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/

- https://dzieje.pl/aktualnosci/zolnierze-wykleci-bohaterowie-polskiego-podziemia-niepodleglosciowego-z-lat-1944-1963

- https://epodreczniki.pl/a/zolnierze-niezlomni/Dp82K6yKW

- https://epodreczniki.pl/a/wprowadzenie/D1EzcUlEv

 

Zapraszamy również do wysłuchania pieśni "Biały Krzyż" w wykonaniu Amelii Resztak, uczennicy kl. 4b

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.

 W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

 Z poważaniem

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

szkola do hymnu

 

Z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości dnia 31 października 2019 r nauczyciele wychowania fizycznego przy współpracy przedstawicieli sekcji sportowej Samorządu Uczniowskiego zorganizowali i przeprowadzili Turniej w „Dwa ognie” dla klas IV.

11 listopada 2019r po raz czwarty w centrum Lublina i Starego Miasta odbył się bieg „Nocna Mila Niepodległości” organizowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Fundacją „Ruch Solidarności Rodzin”. Celem imprezy było promowanie kultury fizycznej i historii Polski.

W dniu dzisiejszym, 13 grudnia, przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981. Materiały pochodzą ze źródeł IPN.

- Stan wojenny - Link

- "Światło wolności" - film animowany

- Świadkowie Historii o stanie wojennym – cykl 10 fragmentów notacji IPN - Link

- Zapal "Światło wolności" - Link

          W dniu 21.11.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rynek 11 odbyła się lekcja biblioteczna, w której wzięli udział uczniowie klas siódmych. Gawędę historyczną podczas spotkania pt. „Z orłem na czapce” przygotował i wygłosił pan Grzegorz Sztal. Żołnierski mundur, nakrycie głowy oraz towarzyszący im orzeł, na przestrzeni wielu lat historii naszego kraju odegrały dla walczących na frontach całego świata żołnierzy wielką rolę. Stały się wartością cenniejszą niż życie. Cieszymy się, że mogliśmy poznać dzieje żołnierskiego umundurowania i z tej perspektywy zgłębiać historię naszej Ojczyzny.

13 listopada 2019 r. wraz z Naszymi Patronami, Dyrekcją, Nauczycielami, Pracownikami Szkoły, Rodzicami i Uczniami świętowaliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa V B pod opieką p. Katarzyny Kruk i p. Roberta Giergisiewicza wspólnie z Chórem szkolnym i oddziałem „0” pod opieką p. Doroty Ostrowskiej przygotowali lekcję historii Odzyskanie niepodległości w literaturze i muzyce. Wzruszającą i podniosłą uroczystość, recytacją swojego wiersza uświetniła p. Marianna Krasnodębska. Napisany odręcznie wiersz, wygłoszony przez Naszą Patronkę, trafił jako pamiątka do Kroniki Szkoły Podstawowej nr 24.

    Dnia 3 marca 2020 r. uczniowie kl. 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w sesji historycznej "Bohaterowie tacy jak Wy", która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Sesja została zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

A4 Infociacho