Wychowanie patriotyczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

4 maja 2022 r. przed budynkiem naszej szkoły została otwarta wystawa "Polskie Symbole Narodowe", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawę otworzył Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda. Z kolei wykład okolicznościowy wygłosił dr Edward Gigilewicz, naczelnik OBBH IPN w Lublinie. Nasza szkoła z tej okazji otrzymała gry i materiały edukacyjne od IPN O/Lublin. Dyrektor IPN w Lublinie dr Robert Derewenda wraz z p. Anną Trelą, wicedyrektor naszej szkoły oraz p. Danutą Malon, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie, złożyli kwiaty pod "Dębem Katyńskim" poświęconym pamięci Tadeusza Stachurskiego, lubelskiego funkcjonariusza Policji Państwowej, który został zamordowany przez NKWD w Miednoje.

W otwarciu wystawy brali udział przedstawiciele wielu instytucji lubelskich, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz uczniowie z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwrowie na Litwie wraz ze swoimi nauczycielami, P. Reginą Sienkiawiczienie i P. Lilią Kondratowicz.

Dnia 3.05.2022 r. Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja w Lublinie.

Poczet sztandarowy naszej szkoły godnie reprezentował całą społeczność szkolną podczas mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji ojczyzny, której przewodniczył Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

3 maja obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej z tej okazji.

Link do prezentacji -> Konstytucja 3 Maja

W dniu 15 kwietnia 2011 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość zasadzenia dębu pamięci. Wzięły w niej udział władze miasta, zaproszeni goście, pracownicy szkoły i ówcześni uczniowie.

„ Dąb Katynski” to drzewo, które symbolizuje męstwo i dzielność. Nasze drzewo pamięci poświęcone zostało Tadeuszowi Stachurskiemu, lubelskiemu funkcjonariuszowi Policji Państwowej.

Tadeusz  Stachurski urodził się w 1900 r. w Lublinie. Jako młody funkcjonariusz w wieku 29 lat wyjechał na Śląsk, gdzie pełnił obowiązki posterunkowego w Śląskiej Szkole Policji.  W sierpniu 1939 r. w wyniku mobilizacji znalazł się w szeregach Rezerwy Policji Województwa Śląskiego. Policjant dostał się do niewoli, trafił do obozu w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Twerze. Pochowano go w zbiorowej mogile w  Miednoje.


Jego nazwisko widnieje pod nr 14132, na 283 stronie listy pomordowanych przez NKWD w 1940 r. oraz ma swoją tabliczkę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w Kaplicy Katyńskiej. Występuje również w Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. 

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w 82. rocznicę upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Stajemy się jednym z ogniw łańcucha pamięci kolejnych pokoleń.

Uczniowie klasy IVb i Va przygotowali krótkie przedstawienie upamiętniające wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

11 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział, w kolejnej już edycji biegu „6 Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Sportowa rywalizacja w tym dniu upamiętnia wydarzenie z 17 września 1939 - napaść ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Bieg odbył się w Ogrodzie Saskim z zachowaniem wszelkich obostrzeń epidemiologicznych. Uczestnicy imprezy rywalizowali na dystansie jednej mili lądowej czyli 1609 metrów długości.

Celem biegu była popularyzacja wśród młodych ludzi historii kraju, krzewienie pamięci o bohaterach walczących o wolność oraz promowanie rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia. Szkołę naszą reprezentowało 8 uczniów z klas IV-VIII oraz rodzice. Na szczególną uwagę zasługuje zajęcie II miejsca w swojej kategorii wiekowej przez Lenę Wilczek oraz Konrada Kamińskiego z klasy VI b.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

Pan Lech Marczak w mundurze oddziału Szarugi

 LechMarczak

Wspomnienia oddziału Szarugi

28 04 2021 r. gościł w murach naszej szkoły Pan Lech Marczak, Prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej. Nasz gość spotkał się on line z uczniami klas piątych, szóstych i siódmych. W czasie spotkania opowiedział nam o losach partyzantów Aleksandra Sarkisowa- Szarugi. Formacja Szarugi była specjalnym lotnym odziałem AK do przejmowania zrzutów z Zachodu oraz zabezpieczania lądowisk samolotów. Jedną ze słynnych akcji, w których uczestniczyli Szarugowcy było zabezpieczenie w kwietniu 1944 r. lądowania samolotu alianckiego „DAKOTA”, który wystartował z Brindisi we Włoszech i lądował na polu w podlubelskiej miejscowości Matczyn. Akcja ta przeszła do historii pod kryptonimem „Most I”. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. W działaniach tych czynnie uczestniczył Ryszard Marczak ps. Tur "- ojciec Lecha Marczaka i jego dziadek – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej sierż. Marek Marczak. Partyzanci byli narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo, w lutym 1944 w walce z Niemcami pod Marysinem zginęło dwudziestu młodych żołnierzy Szarugi a wielu innych zostało rannych.

 Powojenne losy partyzantów układały się różnie, niektórym udało się uciec przed represjami, inni zostali wywiezieni do obozów w głąb Rosji. Jednak przetrwała przyjaźń i pamięć.Dzięki takim osobom, jak nasi patroni, uczniowie mogą bliżej poznać historię żołnierzy niezłomnych,awiedza o ich dokonaniach i poświęceniustała się inspiracją dla młodego pokolenia.

zonierze oddzialu Szarugi

Żołnierze oddziału Szarugi

Szkolne wydarzenia

09 Cze 2023
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
24 Cze 2023
Ferie letnie
24 Cze 2023
Ferie letnie
24 Cze 2023
Ferie letnie

A4 Infociacho