Wychowanie patriotyczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu". W ramach akcji, podobnie jak w ubiegłych latach, wspólnie odśpiewamy hymn narodowy 10 listopada przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Warszawa - Miasto Niezwyciężone". Projekt ten realizuje Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz dzięki wsparciu Fundacji PGE. Działania przewidziane w projekcie dotyczą upamiętnienia historii Warszawy w okresie II wojny światowej. Głównym celem planowanego projektu jest przypomnienie Polakom, jak niezwykłym miastem jest i była ich stolica, jako symbol oporu wobec niemieckiego terroru, a także serce naszego kraju. W ramach projektu odbyła się konferencja dla nauczycieli historii. Podczas konferencji nauczyciele odebrali materiały dla szkół biorących udział w projekcie (wydrukowana wystawa, mini podręczniki z filmem, testy, książeczka dydaktyczna dla nauczyciela, prezentacja multimedialna), które posłużą do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z uczniami. Otrzymaliśmy również możliwość udziału w koncercie w Filharmonii Lubelskiej.

Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny włącza się w akcję „Szkoła pamięta” poprzez upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

Szkoła Pamięta

10 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już edycji biegu „7 Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Sportowa rywalizacja w tym dniu upamiętnia wydarzenie z 17 września 1939 - napaść ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Bieg odbył się w Ogrodzie Saskim. Uczestnicy imprezy rywalizowali na dystansie jednej mili lądowej czyli 1609 metrów długości.

Celem biegu była popularyzacja wśród młodych ludzi historii kraju, krzewienie pamięci o bohaterach walczących o wolność oraz promowanie rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia. Szkołę naszą reprezentowało 11 uczniów z klas IV-VIII oraz rodzice.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zajęcia II miejsca w swojej kategorii wiekowej przez Lenę Wilczek z klasy VII b. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

   MEiN

 

W II semestrze nasza szkoła brała udział w przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Jest to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Nasza szkoła otrzymała wsparcie na realizację zadania - jednodniowej wycieczki do Warszawy. Wycieczka w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” odbyła się w dniu 20 maja 2022. Brało w niej udział 52 uczestników, w tym 48 uczniów (z klas IV-VI) oraz 4 opiekunów. Zwiedziliśmy 2 punkty edukacyjne w Warszawie: Centrum Nauki Kopernik oraz Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem.

Uczniowie mieli okazję poznać wiele historycznych i bardzo ciekawych miejsc np. Stare Miasto, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki czy Grób Nieznanego Żołnierza. Bardzo interesującym punktem wycieczki była też możliwość zobaczenia jak wygląda zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczniowie również mieli okazję zobaczyć, dotknąć i odkryć wiele ciekawych zjawisk i eksponatów w Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowani byli także pokazem w Planetarium.

Wycieczka była bardzo ciekawa, pozwoliła uczniom zobaczyć wiele ciekawych, historycznych miejsc, a także doświadczyć fascynującego odkrywania nauki.

            Jubileuszowa X edycja Wojewódzkiego Konkursu „Ocalić od zapomnienia. Mój Bohater Państwa Podziemnego 1939-1956” przeszła do historii.

            Uroczyste podsumowanie odbyło się 23 maja 2022 r. w siedzibie Lubelskiego Oddziału IPN. Galę obecnością zaszczycili: Dyrektor Lubelskiego Oddziału IPN pan dr Robert Derewenda, Wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN pan Maciej Sztorc, Dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania pan Karol Karwowski. Obecni byli nasi Patroni: Partyzanci Lubelszczyzny, przedstawiciele środowiska Armii Krajowej: kpt Marianna Krasnodębska, pani Krystyna Marczewska, pan Adam Łukasik, pan Adam Gołąb i Batalionów Chłopskich – pan Marian Wójcik.

            Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które ufundowali: Urząd Miasta w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie. Po zakończonej uroczystości odbyła się krótka część artystyczna.

            Serdecznie gratulujemy nagrodzonym! Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

            Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia informacji o podsumowaniu Konkursu w lubelskich mediach:

- https://radio.lublin.pl/2022/05/uczniowie-upamietnili-partyzantow-z-regionu-rozstrzygniecie-wojewodzkiego-konkursu-o-bohaterach-podziemia-zdjecia/

- https://kurierlubelski.pl/ocalic-od-zapomnienia-w-ipn-w-lublinie-wreczono-nagrody-dla-laureatow-konkursu-wiedzy-o-partyzantach-zobacz-zdjecia/ar/c5-16356761

- https://lublin.tvp.pl/60340821/23-maja-2022-g-1830

18 maja 2022 uczniowie naszej szkoły, kl. 5a i kl. 6b, wzięli udział w otwarciu wystawy "Szlaki nadziei. Odyseja wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej." Wystawa została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, a można ją obejrzeć przy Centrum Spotkania Kultur. Jest ona poświęcona wojennej odysei Armii Andersa i cywilom, którzy wraz z wojskiem wyruszyli w tułaczkę po świecie. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja historii.

4 maja 2022 r. przed budynkiem naszej szkoły została otwarta wystawa "Polskie Symbole Narodowe", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawę otworzył Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda. Z kolei wykład okolicznościowy wygłosił dr Edward Gigilewicz, naczelnik OBBH IPN w Lublinie. Nasza szkoła z tej okazji otrzymała gry i materiały edukacyjne od IPN O/Lublin. Dyrektor IPN w Lublinie dr Robert Derewenda wraz z p. Anną Trelą, wicedyrektor naszej szkoły oraz p. Danutą Malon, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie, złożyli kwiaty pod "Dębem Katyńskim" poświęconym pamięci Tadeusza Stachurskiego, lubelskiego funkcjonariusza Policji Państwowej, który został zamordowany przez NKWD w Miednoje.

W otwarciu wystawy brali udział przedstawiciele wielu instytucji lubelskich, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz uczniowie z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwrowie na Litwie wraz ze swoimi nauczycielami, P. Reginą Sienkiawiczienie i P. Lilią Kondratowicz.

A4 Infociacho