Wychowanie patriotyczne

W tym roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas szóstych oraz chór przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny. Uroczysta akademia odbyła się 10 listopada w sali gimnastycznej. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły o godz. 11.11 wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się do akcji „Szkoła do Hymnu”.

Marszałek Józef Piłsudski powiedział: "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem". Dlatego w naszej szkole dbamy o to, aby uczniowie nie zapomnieli o przeszłości. W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie "BohaterON w Twojej szkole". To inicjatywa, która ma rozpowszechniać wiedzę o powstaniu warszawskim. W klasach szóstych odbyły się lekcje poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. Uczniowie przygotowali życzenia i pozdrowienia dla Powstańców Warszawskich.

Efekt ich pracy można zobaczyć tutaj: https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=97dade8c-1ae6-4c2e-a735-83eff1d0f92d

Koordynatorzy projektu: Elżbieta Stawarz, Monika Rybak

Uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w lubelskich obchodach Święta Niepodległości.

W piątek 11 listopada od godziny 8.30 przypinali przygotowane wcześniej kotyliony uczestnikom uroczystego posiedzenia Rady Miasta Lublin, które odbyło się w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1.

Dyplom

W ramach projektu „Warszawa – Miasto Niezwyciężone" delegacja uczniów z klasy 8a i 8b, wraz z p. Elżbietą Stawarz, uczestniczyła w koncercie w Filharmonii Lubelskiej, który odbył się 08.11.2022 r.

W koncercie wystąpili Darek Malejonek oraz zaproszeni goście: Renata Przemyk, Natalia Niemen, Marika, Ania Szafraniec i Ola Nowak (zespół „Dziewczyny"), Mona, Lilu, Damian Ukeje, Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.ETNO, Kacper Popek. Podczas koncertu zaprezentowana została poezja wojenna.

Projekt realizowany jest przez Fundację „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz dzięki wsparciu Fundacji PGE.

Koniec października i początek listopada, kiedy liście spadają z drzew i mgły snują się nad polami, to czas refleksji. W tym czasie chętnie wspominamy tych, którzy odeszli. Uczniowie klas VI A i VI B odwiedzili najstarszą lubelską nekropolię, czyli Cmentarz przy ul. Lipowej.

Zapalili znicze na grobach bohaterów poległych za ojczyznę w czasie powstania styczniowego oraz żołnierzy wojny obronnej 1939 r. Odwiedzili także miejsce pochówku znanych lublinian, m.in. Józefa Czechowicza, Kazimierza Jaczewskiego. Było to działanie w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu". W ramach akcji, podobnie jak w ubiegłych latach, wspólnie odśpiewamy hymn narodowy 10 listopada przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Warszawa - Miasto Niezwyciężone". Projekt ten realizuje Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz dzięki wsparciu Fundacji PGE. Działania przewidziane w projekcie dotyczą upamiętnienia historii Warszawy w okresie II wojny światowej. Głównym celem planowanego projektu jest przypomnienie Polakom, jak niezwykłym miastem jest i była ich stolica, jako symbol oporu wobec niemieckiego terroru, a także serce naszego kraju. W ramach projektu odbyła się konferencja dla nauczycieli historii. Podczas konferencji nauczyciele odebrali materiały dla szkół biorących udział w projekcie (wydrukowana wystawa, mini podręczniki z filmem, testy, książeczka dydaktyczna dla nauczyciela, prezentacja multimedialna), które posłużą do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z uczniami. Otrzymaliśmy również możliwość udziału w koncercie w Filharmonii Lubelskiej.

Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny włącza się w akcję „Szkoła pamięta” poprzez upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

Szkoła Pamięta

Szkolne wydarzenia