Nasze dokumenty
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

XII Edycja Wojewódzkiego Konkursu

Ocalić od zapomnienia … Mój Bohater - Portret Partyzanta Lubelszczyzny

Logo Mój Bohater - Portret Paryzanta Lubelszczyzny

 

       Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie serdecznie zaprasza uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z województwa lubelskiego do udziału w XII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ocalić od zapomnienia … Mój Bohater - Portret Partyzanta Lubelszczyzny.

Regulamin w załączniku:

Regulamin Mój Bohater - Portret Partyzanta Lubelszczyzny

 

W obecnym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "BohaterON w Twojej szkole 2023". W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu oraz tworzyli podziękowania dla Powstańców. Na zakończenie akcji, w podziękowaniu za uczestnictwo w przedsięwzięciu, nasza szkoła otrzymała darmowe egzemplarze historycznej gry edukacyjnej pt. "Cenzura" poświęconej II wojnie światowej. Otrzymaliśmy również dyplom za aktywny udział w akcji.

13 grudnia przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach edukacyjno - artystycznych organizowanych przez IPN O/Lublin. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i samodzielnie wypróbować jak działa drukowanie techniką sitodruku jaką stosowano w okresie stanu wojennego. Wykonywali również przypinki nawiązujące do tamtych czasów i wzięli udział w konkursie na najlepszą plakietkę. Dwójka uczniów z naszej szkoły, Olga i Makka, za swoje prace otrzymały nagrody.

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981. Materiały pochodzą ze źródeł IPN.

- Stan wojenny - Link

- "Światło wolności" - Film animowany

- Zapal Światło Wolności - Link do akcji

- Infografiki - Stan wojenny

 

W obecnym roku szkolnym, po raz drugi, nasza szkoła wzięła udział w projekcie "BohaterON w Twojej szkole". To inicjatywa, która rozpowszechnia wiedzę o Powstaniu Warszawskim. W klasach siódmych i szóstych odbyły się lekcje poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać słuchowisk radiowych "Iskra nadziei" oraz "Uparte serce tego miasta - Warszawiacy i ich miasto oczami reporterów". Zapoznali się także z historią powstania, jej bohaterami, losem ludności cywilnej. Z kolei na lekcjach języka polskiego i godzinie wychowawczej uczniowie pracowali nad wykonaniem pozdrowień dla Powstańców Warszawskich.

Efekt ich pracy można zobaczyć tutaj:

Wpis 1 naszych uczniów na stronie "BohaterON w Twojej szkole"

Wpis 2 naszych uczniów na stronie "BohaterON w Twojej szkole"

Koordynatorzy akcji w naszej szkole: p. Elżbieta Stawarz,

p. Monika Rybak i p. Beata Szpetko.

 

10 listopada 2023 roku społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 uczciła wspólnie Narodowe Święto Niepodległości. Razem z nami świętował również Kapitan Jan Gromadzki - przedstawiciel naszych Patronów. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i krótkim przemówieniu pani dyrektor Joanny Kahlan wszyscy odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego, włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Następnie widzowie obejrzeli wzruszający montaż słowno-muzyczny, który przypomniał trudne dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, aż do dnia odzyskania upragnionej niepodległości.     

Grupa sześciolatków z naszego przedszkola zaprezentowała patriotyczne wiersze i piosenkę o ojczyźnie oraz taniec z biało – czerwonymi wachlarzami. Uczniowie klas IV – VIII przygotowali inscenizację pt. „Co to jest niepodległość?”. Była pantomima o rozbiorach Polski, taniec Białego Orła, a także dwie scenki: o bohaterskiej postawie dzieci z Wrześni oraz o gazeciarzach ogłaszających odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Przez całą uroczystość chór szkolny śpiewał pięknie niepodległościowe pieśni.

Tegoroczna akademia z okazji Święta Niepodległości była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny reprezentowany przez uczniów klasy 8b - Olgę Tychmanowicz, Aleksandra Czajkowskiego i Nataniela Lipskiego oraz uczennicę klasy 6b - Adriannę Manailo, uczestniczył w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w dn. 11 listopada 2023 r. Uczniowie wzięli udział we Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w Lubelskiej Archikatedrze oraz przemarszu na Plac Litewski, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała p. Beata Szpetko.

 

W dniu dzisiejszym 7 listopada, grupa uczniów z klasy 7a i 7b wzięła udział w koncercie pieśni patriotycznych organizowanym przez IPN o/Lublin. Koncert został zorganizowany z okazji Święta Niepodległości, a wszystkie pieśni wykonał młody artysta Karol Śliwiński, uczeń XXIX LO w Lublinie. Koncertowi towarzyszyły dwa wydarzenia, a mianowicie - prelekcja historyczna p. Grzegorza Sztala połączona z pokazem pamiątek dotyczących lokalnych bohaterów oraz otwarcie wystawy "Ojcowie Niepodległości". Była to bardzo interesująca lekcja historii. 

Elżbieta Stawarz, Magdalena Hładuniuk

 

W obecnym roku szkolnym, po raz drugi, nasza szkoła zgłosiła udział w projekcie "BohaterON w Twojej szkole". To inicjatywa, która ma rozpowszechniać wiedzę o Powstaniu Warszawskim. W tym roku projekt będą realizowali uczniowie klasy 6b, 7a oraz 7b. W ramach projektu odbędą się lekcje historii poświęcone bohaterom Powstania Warszawskiego, a następnie uczniowie przygotują życzenia i pozdrowienia dla Powstańców. Koordynatorami akcji w naszej szkole są p. Elżbieta Stawarz, p. Monika Rybak oraz p. Beata Szpetko.

BohaterON

W dniu 19 maja 2023 przedstawiciele uczniów kl. 7b, 6a i 6b, uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym "Wanda Półtawska Bohaterka z Lubelszczyzny" zorganizowanym przez IPN O/Lublin. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz filmu pt. "Wanda Półtawska. Życie dla życia". Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali rozmowy z ojcem profesorem Andrzejem Derdziukiem, przyjacielem bohaterki. Poprowadziła ją zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie, Pani Barbara Oratowska.

A4 Infociacho