Wychowanie patriotyczne

W dniu 15 kwietnia 2011 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość zasadzenia dębu pamięci. Wzięły w niej udział władze miasta, zaproszeni goście, pracownicy szkoły i ówcześni uczniowie.

„ Dąb Katynski” to drzewo, które symbolizuje męstwo i dzielność. Nasze drzewo pamięci poświęcone zostało Tadeuszowi Stachurskiemu, lubelskiemu funkcjonariuszowi Policji Państwowej.

Tadeusz  Stachurski urodził się w 1900 r. w Lublinie. Jako młody funkcjonariusz w wieku 29 lat wyjechał na Śląsk, gdzie pełnił obowiązki posterunkowego w Śląskiej Szkole Policji.  W sierpniu 1939 r. w wyniku mobilizacji znalazł się w szeregach Rezerwy Policji Województwa Śląskiego. Policjant dostał się do niewoli, trafił do obozu w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Twerze. Pochowano go w zbiorowej mogile w  Miednoje.

Jego nazwisko widnieje pod nr 14132, na 283 stronie listy pomordowanych przez NKWD w 1940 r. oraz ma swoją tabliczkę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w Kaplicy Katyńskiej. Występuje również w Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w 82. rocznicę upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Stajemy się jednym z ogniw łańcucha pamięci kolejnych pokoleń.