Wydarzenia biblioteczne

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii w 1926 roku.
UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii, ustanowiło to święto w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Tytuł Światowej Stolicy Książki co roku przyznaje UNESCO jako wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Jako pierwsze miasto ten tytuł otrzymał Madryt. Jako pierwsze z miast w Polsce tytuł ten otrzymał Wrocław w 2016 roku. Tegoroczną Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.
Bardzo zachęcam do obejrzenia krótkich filmików o historii książki, do których linki znajdziecie poniżej: