Nasze dokumenty
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

5 kwietnia 2023 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili Panią Mariannę Krasnodębską – przedstawicielkę Patronów naszej szkoły.

Przywitała nas uśmiechnięta pani Marianna ubrana w galowy mundur. Wręczyliśmy jej zaproszenie na uroczystość Jubileuszu 105 – lecia Szkoły.

Pani Krasnodębska opowiadała o trudnych latach wojny i o swojej działalności konspiracyjnej. Z wielkim wzruszeniem wspominała bliskich i znajomych z organizacji. Z zainteresowaniem oglądaliśmy stare fotografie i różne pamiątki. Na zakończenie Pani Marianna pokazała nam swoje medale i odznaczenia: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, Medal „Pro Memoria”, Krzyż Armii Krajowej, Sygnet Niepodległości. To była piękna lekcja historii.

Pani Marianna Krasnodębska za kilka miesięcy skończy 100 lat, ale nadal spotyka się z uczniami i uczestniczy w różnych uroczystościach. Uczy młode pokolenia miłości do ojczyzny i wierności ideałom.

Spotkanie z Niezłomną Bohaterką zainspirowało Lenę Jankowską z klasy 8b do napisania pracy o Pani Krasnodębskiej na organizowany przez naszą szkołę XI Wojewódzki Konkurs Ocalić od zapomnienia… „Mój bohater Państwa Podziemnego w latach 1939 – 1956. Portret Partyzanta Lubelszczyzny ”. 

                                                                                       Elżbieta Wróbel – opiekun SU

 

A4 Infociacho