Najciekawsza Pamiątka z Wakacji
UWAGA ! KONKURS ! WYSTAWA !
Najciekawsza Pamiątka z Wakacji
30 września w Szkolnym Dniu Zdrowia odbędzie się Wystawa Wakacyjnych Pamiątek.
Prosimy o przynoszenie do biblioteki pamiątek z podpisem, informacją, skąd pochodzi i do kogo należy.
UWAGA! Każdy z oglądających będzie mógł oddać głos na najciekawszą pamiątkę.
- Szczegóły
- Odsłony: 199
Zapraszamy rodziców na webinar pt. „Wczesne symptomy spektrum autyzmu u dzieci - co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie?”
Spotkanie, które odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godzinie 19.15 poprowadzi Pani Małgorzata Nowicka- prezes Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej. Gościem webinaru będzie pani Aleksandra Madajewska- psycholog, certyfikowany analityk zachowania, licencjonowana terapeutka behawioralna.
Żeby wziąć udział w wydarzeniu należy zapisać się poprzez stronę https://app.evenea.pl/event/symptomy-autyzmu/
Następnie na Państwa maila zostanie wysłany bezpośredni link do wydarzenia.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu "Klimat szkoły. Tworzymy go razem!"
- Szczegóły
- Odsłony: 479
Klasa 5b na Lubelskim Festiwalu Nauki
We wrześniu 2021 klasa 5b uczestniczyła w Lubelskim Festiwalu Nauki. Uczniowie brali udział w warsztatach tworzenia zakładek do książek z zasuszonych roślin pt. "Malowane roślinami - czyli jak zatrzymać wspomnienia z wakacji". Uczniowie wykonali zakładki do książek, metodą laminowania, z wcześniej przygotowanych, suszonych roślin. Warsztaty poprzedzone były wykładem, podczas którego dzieci dowiedziały się, jak przygotować rośliny do stworzenia zakładek, czy obrazów z motywami roślinnymi. Uczniowie mieli także możliwość zobaczenia 300 - letniego zielnika, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zakładek wykonanych przez uczniów kl. 5b...
- Szczegóły
- Odsłony: 3517
"Chęć na pięć"
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI I SIÓDMOKLASIŚCI!
Kto z Was ma chęć na pięć? Jeśli macie ochotę dostać ocenę
bardzo dobrą lub „plusa” z języka polskiego, weźcie udział w
konkursie „CHĘĆ NA PIĘĆ”.
Zalogujcie się na platformie QUIZZIZ, a następnie wpiszcie kod:
224377
Zaczynamy o godzinie 14.00 Odsłona będzie aktywna przez 45 minut.
Prosimy o wpisywanie imion i nazwisk przy logowaniu!
- Szczegóły
- Odsłony: 736
WEBINARIA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW W RAMACH PROGRAMU „JEDZ Z GŁOWĄ"
WEBINARIA DLA Uczniów I RODZICÓW W RAMACH PROGRAMU „JEDZ Z GŁOWĄ"
- Szczegóły
- Odsłony: 742
Wycieczka klasy 8b
19 czerwca 2023 roku klasa 8b wybrała się do Szkółki Jeździeckiej „Bonanza” w Kalinówce na pożegnalną wycieczkę kończącą naukę w szkole podstawowej. Był aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, gry, konkursy i pieczenie kiełbasek. Były wspólne rozmowy - o tym, co minęło i pozostanie w pamięci oraz o tym, co nadchodzi - co nieznane, ale intrygujące i pełne nowych wyzwań.
- Szczegóły
- Odsłony: 1435
Wycieczka do "Magicznych ogrodów"
Klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do "Magicznych Ogrodów", gdzie mogły podziwiać przyrodę i korzystać z wielu atrakcji.
- Szczegóły
- Odsłony: 608
SUKCESY NASZYCH RECYTATORÓW!
Z radością informujemy, że dwoje uczniów z klasy 5 B odniosło sukcesy w III Ogólnopolskim, V Wojewódzkim i XII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Poznajemy twórczość Marii Konopnickiej oraz Aleksandra Fredry”.
Uczennica Adrianna Manailo zajęła zaszczytne II miejsce, natomiast Wiktor Zwierzchowski otrzymał wyróżnienie.
Recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Szpetko - wychowawca
- Szczegóły
- Odsłony: 254
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r.
Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami”, „faszystami” i „wrogami ludu”. Starano się wymazać ich z pamięci społeczeństwa.
Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio około 180 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.
Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
Linki do materiałów o Żołnierzach Niezłomnych:
-> https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/
- Szczegóły
- Odsłony: 159